Με πρωτιά ξεκινάει η αγωνιστική σεζόν του Γρήγορη Τσαλαφούτα τόσο κατηγορία του Men Elite όσο και στη γενική κατάταξη.
Την Κυριακή 10 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε στο Θολό Ποτάμι της Χίου ο πρώτος αγώνας του Enduro Greek Series. Αποτελούμενος από 5 ειδικές διαδρομές, συνολικού μήκους 20χλμ με 500 θετικά υψομετρικά.
Με συμμετοχές από Τουρκία, Βουλγαρία , Γερμανία, και φυσικά αρκετές Ελληνικές ήταν ένας αγώνας με αρκετό ανταγωνισμό. Ένας αγώνας που τα είχε όλα!
![](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/%CE%A4%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%8D%CF%84%CE%B1%CF%822-683x1024.jpg)
![](https://lamianow.gr/wp-content/uploads/2024/03/%CE%92%CE%AC%CE%B8%CF%81%CE%BF-Men-Elite-1024x683.jpg)
Απαιτητικά μονοπάτια, με αρκετή πέτρα, ιδιαίτερα τεχνικά και αρκετό πετάλι στις ειδικές διαδρομές με σύμμαχο τον καιρό δημιούργησαν τις τέλειες αγωνιστικές συνθήκες.
Ο Γρηγόρης που αγωνίζεται με την ομάδα Polygon Team Greece, κατάφερε μία νίκη με αρκετή διαφορά καθώς τερμάτισε 39΄΄ δευτερόλεπτα μπροστά από τον δεύτερο αθλητή. Πρωτοφανής έκταση πήρε αυτή η νίκη καθώς κοινοποιήθηκε από αρκετές εταιρίες του εξωτερικού που στηρίζουν αλλά και παρακολουθούν την πορεία του Γρηγόρη, όπως για παράδειγμα Μαλαισία, Ιαπωνία , Γαλλία , Ινδονησία κλπ
Έτσι ξεκίνησε δυναμικά η αγωνιστική σεζόν 2024!
Επόμενος αγώνας και ίσως ένας από τους καλύτερους ….Goulinas Volcano Enduro στις 14 Απριλίου 2024.
Δείτε ένα σύντομο video του Γρηγόρη από την δεύτερη ειδική στη Χίο: